متن

کنترل کننده شارژ یا شارژ کنترلر قطعه ایی است که برای کنترل شارژ ارسالی از پنل ها برای شارژ کردن باطری ها استفاده می شود.

شارژ کنترلر ها دارای دو نوع هستند که بر اساس نوع و مکانیزم شارژ باطری ها تقسیم بندی می شوند . این دو نوع عبارتند از :

1- PWM(Pulse Width Modulation  (

رایجترین و البته ارزانترین نوع شارژ کنترلر است که مکانیزم ساده ایی برای ذخیره سازی جریان در باطری ها دارد . این نوع بیشتر برای کاربردهای ساده (مثل استفاده در سیستم های روشنایی) مناسب می باشد.

2- MPPT(Maximum Power Point TrackingM

 با کیفیت ترین نوع و البته قیمت نسبتا بالایی دارد اما مکانیزم پیشرفته استفاده از جریان پنل ها برای ذخیره سازی به همراه امکاناتی نظیر اتصال به کامپیوتر برای ثبت روند جریان ،این نوع را حرفه ایی تر و برای کاربردهای حساس (مثل استفاده در سیستم های تله متری )مناسب نموده است. 

جدیدترین و بهترین نوع شارژ کنترلر خورشیدی مدل MPPT هستند. این کنترل کننده ها اساسا قادر به تبدیل ولتاژ اضافی به آمپراژ(جریان) هستند. پنل های خورشیدی می توانند ولتاژ بیشتر از نیاز باتری را تحویل دهند. در واقع با تبدیل ولتاژ اضافی به جریان، ولتاژ شارژ می تواند در سطح مطلوب نگه داشته شود در حالی که زمان لازم برای شارژ کامل باتری ها کاهش می یابد و در نتیجه به سیستم های خورشیدی اجازه می دهد در همه زمان ها به صورت بهینه عمل کنند. یکی از مواردی که باید مورد توجه قرار داد اتلاف توان است. ولتاژ پایین در سیم های متصل بین پنل و کنترل کننده شارژ منجر به افزایش اتلاف توان به نسبت ولتاژ بالاتر می شود. به عنوان مثال با یک کنترل کننده PWM مورد استفاده برای باتری 12 ولتی ولتاژ از پنل خورشیدی تا شارژ کنترلر معمولا باید 18 ولت باشد. با استفاده از مدل MPPT ولتاژ بالاتری از پنل خورشیدی به سمت کنترل کننده شارژ فراهم می شود. و سپس ولتاژ اضافی را به جریان تبدیل می کند. با عبور جریان بالاتر در سیم های متصل از پنل به کنترل کننده شارژ توان اتلافی به طور قابل توجهی کاهش می یابد.